Psali o nás

Tachovští střelci uspěli na mistrovství ČR

Autor: externí
01.06.2022 Tachovský deník

V Hodonicích u Znojma se 21. a 22. května uskutečnilo otevřené mistrovství ČR v IPSC (International Practical Shooting Confederation), kterého se zúčastnili i střelci KVZ Tachov Alexandra Čurková, Martin Krejčí a Marek Neumann.
Praktická střelba IPSC je dynamický, náročný a dnes jeden z nejrychleji rostoucích střeleckých sportů na světě. Slova přesnost, výkon a rychlost jsou mottem IPSC a tvoří základ soutěží, při kterých se klade hlavní důraz na bezpečnou manipulaci se zbraní a přísné dodržování pravidel tohoto sportu.

Přitažlivost této střelecké disciplíny spočívá v rozmanitosti, kterou soutěžícímu nabízí různé střelecké situace, spíše než zažité stereotypy. Střelba IPSC představuje výzvu pro závodníka a zlepšuje jeho dovednosti.

To vše muselo v průběhu dvou dnů využít přibližně 250 střelců ve všech divizích. Čekalo na ně totiž 20 střeleckých situací, každý den 10, ve kterých byly pro střelce připraveny vícenásobné terče, pohyblivé terče, terče, které reagují na zásah, kovové terče pevné i padací, penalizační terče nebo i částečně zakryté terče, které byly rozmístěné mezi různé překážky a zástěny.

Střelci tak museli perfektně sladit pohyb ve vymezeném prostoru, soutěžní strategii, rychlost a bezpečnost. Tachovským střelcům se toto vše podařilo výborně zvládnout a ve svých divizích všichni skončili na stupních vítězů. Všem za skvělé výsledky patří velká gratulace a díky za reprezentaci klubu.

Výsledky divizí MČR:
Open – Regular:
1. 100.0000% – Šebo Robin, 2. 94.9489% – Neumann Marek, 3. 94.1516% – Havlíček Miroslav.
Standard – Regular:1. 100.0000% – Liehne Zdeněk,2. 92.6421% – Znamenáček Petr, 3. 85.8274% – Krejčí Martin.
Standard – Lady: 1. 100.0000% – Prečanová Markéta,2. 97.1443% – Liehne Irena, 3. 91.4716% – Čurková Alexandra.

Pohár předsedy Krušnohorské oblasti

Autor: Ladislav Čurka
10.01.2022 Svaz vojáků v záloze ČESKÉ REPUBLIKY

Na střelnici KVZ Tachov se v sobotu 8.1.2022 konalo první kolo již pátého ročníku střelecké soutěže ,,O pohár předsedy Krušnohorské oblasti“.
Jednalo se o soutěž v mířené střelbě z velkorážné pistole, při které musí střelec v omezeném čase a určeným počtem ran zasáhnout co nejpřesněji terč ve vzdálenosti 25m. Soutěže se zúčastnilo celkem dvacet dva střelců ze střeleckých klubů z Kladna, Berouna, Karlových Varů a samozřejmě z Tachova.

Na střelce čekaly celkem čtyři rozdílné terče, které se lišily jak velikostí, tak barevným složením. Na první terč v čase 2 min. a pěti ranami si střelci ověřili funkci a nastřelení zbraně. Po kontrole a zalepení nástřelných zásahů v terči následovalo deset soutěžních ran v čase 4 min. a stejně se pokračovalo při střelbě na odlišný 2. a 3. terč. Při této střelbě je důležitá pevná ruka, přesné oko a klid. Pravým opakem byla střelba na 4. terč, kdy museli střelci na terč vypálit pět ran, poté přebít (vyměnit zásobník) a opět vypálit dalších pět ran. To vše v co nejkratším čase a samozřejmě s co nejlepšími zásahy, jelikož výsledek je počet vystřílených bodů mínus dosažený čas.

Vítězným střelcem, který se nejlépe vypořádal s terči, ale i s nepříznivým počasím, jelikož chvílemi hustě sněžilo, byl Josef Motyčka za KVZ Kladno, druhý skončil David Dranko za KVZ Shadows Tachov a třetí byl Karel Šmíd za ČMSJ.

Tachovští vojáci v záloze si vystříleli zlato

Autor: Jiří Kohout
17.08.2021 Tachovský deník

Jednoznačného vítězství dosáhli vojáci v záloze z Tachova. Střelecký tým, který sdružuje bývalé příslušníky české armády a jmenuje se Klub vojáků v záloze, totiž vyhrál tradiční střeleckou soutěž v Semilech. Tachovští reprezentanti uspěli i mezi jednotlivci.
Memoriálu podporučíka Petra Šimonky se tachovští vojáci v záloze zúčastnili už potřetí. “Poprvé, to bylo spíše takové rozkoukávání se. Podruhé jsme neuspěli, protože jsem to klukům dost pokazil. Teď jsem se snažil více pomoci, abychom to vyhráli, což se nakonec podařilo,” řekl Deníku člen tachovského týmu Juraj Gomolák.

Na soutěži se střílelo ze samopalu a pistole. “V samopalu i v pistoli jsme jako tříčlenné družstvo obsadili první místa, proto to bylo i celkové vítězství před týmem z Berouna, třetí byl Liberec,” dodal Gomolák. V týmu ještě reprezentovali Josef Kočí a Miroslav Plaňanský.

Tachovský tým uspěl v konkurenci třiceti družstev, což znamená startovní pole čítající okolo devadesáti soutěžících. “Podařilo se nám vystřílet solidní umístění i mezi jednotlivci, Pepík Kočí skončil druhý, Míra Plaňanský pátý a já hned za ním. To je obrovský úspěch,” doplnil Gomolák

Petr Šimonka, na jehož počest se zmíněný memoriál koná, letos to byl čtrnáctý ročník, byl členem speciální jednotky tehdy ještě československé armády, nasazené v rámci jednotek OSN při operaci Pouštní bouře. Dne 18. ledna 1991 se stal první československou obětí zahraniční mise.


Pohár druhé šance kořistí Josefa Kočího

Autor: Robert Babor
21.11.2020 Tachovský deník

V aktuální době sportovního stop stavu na základě protikoronavirových opatření vlády je i čas ohlédnout se za některými soutěžemi ve sportech, na které v ještě ´nabité´ sezoně nezbylo tolik prostoru.
Mezi ně patří i sportovní střelba, v níž je velice aktivním pořadatelem tachovský Klub vojáků v záloze (KVZ).

Po nedávné rekapitulaci původně sedmidílného, ale nakonec kvůli Covidu-19 jen šestidílného, seriálu O pohár předsedy Krušnohorské oblasti se nyní vrátíme k jeho třídílnému nástupci – Poháru o druhou šanci.
V rámci krušnohorského poháru se střelci v každém kole mezi sebou utkali ve čtyřech disciplínách, z toho dvou ve velkorážné pistoli a stejného počtu ve velkorážné pušce. Bodový součet z nich stanovil celkové pořadí daného kola. A bodový součet tří nejpovedenějších závodů při podmínce absolvování minimálně čtyř kol pak určil celkové pořadí jednotlivců v celém seriálu.
Na navlas stejném principu byl postaven i následující tříkolový pohár, který byl, jak už samotný název napovídá, primárně uspořádán k možnosti nápravy výkonů a pořadí těch, kterým se v ´Krušnohorci´ nedařilo podle jejich představ. I proto byly na programu ´druhé šance´ stejné disciplíny. V tomto případě určil celkové pořadí součet dvou nejlepších kol a poté popřípadě jen jednoho absolvovaného.

Celkovým vítězem Poháru druhé šance se stal Josef Kočí z SSK Arnika Tachov. Ten před tím v seriálu o pohár předsedy krušnohorské oblasti obsadil dvanáctou příčku, první ze závodníků, kteří v něm neabsolvovali určený minimální počet kol. O 35 bodů za ním zaostal stříbrný Miroslav Plaňanský z KVZ Shadows Tachov, v ´Krušnohorci´ také o jednu příčku horší, třináctý. Bronzovou druhou šanci si vystřílel Zbyněk Tribula ze stejného střeleckého oddílu jako vítězný Kočí. Hned za stupni vítězů se jako čtvrtá umístila nejlepší žena Andrea Husová

O pohár druhé šance 2020:
1. kolo (12 účastníků):

1. Josef Kočí (SSK Arnika Tachov) 475 bodů; 2. Miroslav Plaňanský (KVZ Shadows Tachov) 445 bodů; 3. David Dranko (KVZ Shadows Tachov) 437 bodů; 4. Milan Němec (SBTS Beroun) 410 bodů; 5. Martin Šetlík (SSK Arnika Tachov) 405 bodů; 6. Zbyněk Tribula (SSK Arnika Tachov) 389 bodů; 7. Martin Krejčí (KVZ Tachov) 365 bodů; 8. Radovan Snopko (KVZ Shadows Tachov) 353 bodů; 9. Marek Rottenborn (KVZ Tachov) 327 bodů; 10. Eva Hýblová (KVZ Tachov) 315 bodů; 11. Petra Němcová (SBTS Beroun) 275 bodů; 12. Roman Houžvička (KVZ Tachov) 0 bodů;

2. kolo (6 účastníků):
1. Miroslav Plaňanský (KVZ Shadows Tachov) 417 bodů; 2. Zbyněk Tribula (SSK Arnika Tachov) 415 bodů; 3. Andrea Husová (neregistrovaná) 410 bodů; 4. Pavel Hus (IPSC Plzeň) 406 bodů; 5. Marek Rottenborn (KVZ Tachov) 322 bodů; 6. Juraj Gomolák (KVZ Tachov) 92 bodů.

3. kolo (12 účastníků):
1. Josef Kočí (SSK Arnika Tachov) 447 bodů; 2. Zbyněk Tribula (SSK Arnika Tachov) 444 bodů; 3. Miroslav Plaňanský (KVZ Shadows Tachov) 442 bodů; 4. Juraj Gomolák (KVZ Tachov) 431 bodů; 5. Radek Tichý (KVZ Tachov) 421 bodů; 6. Ladislav Čurka (KVZ Tachov) 405 bodů; 7. Roman Houžvička (KVZ Tachov) 383 bodů; 8. Andrea Husová (ner.) 380 bodů; 9. Jan Purkrábek (KVZ Praha 10) 380 bodů; 10. Pavel Hus (IPSC Plzeň) 368 bodů; 11. Jan Brejcha (ner.) 298 bodů; 12. Adam Tichý (ner.) 292 bodů.

CELKOVÉ POŘADÍ 2020:
1. Josef Kočí (SSK Arnika Tachov) 475 bodů; 2. Miroslav Plaňanský (KVZ Shadows Tachov) 445 bodů; 3. Zbyněk Tribula (SSK Arnika Tachov) 415 bodů; 4. Andrea Husová (ner.) 410 bodů; 5. Pavel Hus (IPSC Plzeň) 406 bodů; 6. Marek Rottenborn (KVZ Tachov) 322 bodů; 7. Juraj Gomolák (KVZ Tachov) 92 bodů; 8. David Dranko (KVZ Shadows Tachov) 437 bodů; 9. Radek Tichý (KVZ Tachov) 421 bodů; 10. Milan Němec (SBTS Beroun) 410 bodů; 11. Martin Šetlík (SSK Arnika Tachov) 405 bodů; 12. Ladislav Čurka (KVZ Tachov) 405 bodů; 13. Roman Houžvička (KVZ Tachov) 383 bodů; 14. Jan Purkrábek (KVZ Praha 10) 380 bodů; 15. Martin Krejčí (KVZ Tachov) 365 bodů; 16. Radovan Snopko (KVZ Shadows Tachov) 353 bodů; 17. Eva Hýblová (KVZ Tachov) 315 bodů; 18. Jan Brejcha (ner.) 298 bodů; 19. Adam Tichý (ner.) 292 bodů; 20. Petra Němcová (SBTS Beroun) 275 bodů.

Domácím vypálil rybník berounský Václav Čáp

Autor: Robert Babor
09.11.2020 Tachovský deník

Každý ze šesti závodů střeleckého seriálu KVZ Tachov měl jiného vítěze.
Téměř všechny sportovní akce s výjimkou nejvyšších lig v kolektivních sportech jsou v současné době kvůli šíření koronaviru zmrazeny, pojďme se tedy ještě ohlédnout za jednou ze soutěží, která se téměř celá stihla před touto temnou dobou uskutečnit. I když i do jejího průběhu stihly opatření proti nepříteli sportu Covidu-19 také zasáhnout.

Řeč je o sedmidílném střeleckém seriálu O pohár předsedy Krušnohorské oblasti, který v letošním roce potřetí uspořádali na své střelnici členové Klubu .vojáků v záloze (KVZ) Tachov.

Sedmidílným měl být zmíněný pohár v normální ´nekoronavirové´ sezoně. V té letošní prapodivné byl nakonec šestidílný, protože v pořadí čtvrté kolo v květnu muselo být zrušeno.
V rámci krušnohorského poháru se střelci v každém kole mezi sebou utkali ve čtyřech disciplínách v pistoli a pušce, jejichž bodový součet stanovil celkové pořadí daného kola. Podle původních propozic se do celkového pořadí jednotlivých střelců v celém poháru měl započítávat bodový součet jejich tří nejlepších závodů při podmínce absolvování minimálně pěti kol. Vzhledem k jednomu zrušenému kolu byla podmínka snížena na čtyři absolvované závody.

Celkovým vítězem letošního poháru předsedy krušnohorské oblasti se stal Václav Čáp z SBTS Beroun, resp. KVZ berounské části Králův Dvůr. Za ním se pak seřadili domácí borci v pořadí David Dranko, Roman Kynkal, Marcel Svoboda a Pavel Horváth, za kterým na šestém místě skončila nejlepší žena Vendula Karšňáková.

Zajímavé je, že každý ze šesti jednotlivých závodů seriálu měl letos jiného vítěze (Karel Šmíd, Michal Nekolný, Zdeněk Vait mladší, Václav Čáp, David Dranko a Juraj Gomolák).

O pohár předsedy Krušnohorské oblasti 2020:
1. kolo (22 účastníků):

1. Karel Šmíd (ČMSJ) 362,52 bodu; 2. Václav Čáp (SBTS Beroun) 355,97 bodu; 3. Zdeněk Vait ml. (KVZ Kladno) 344,57 bodu; 4. Michal Nekolný (SBTS Beroun) 339,54 bodu; 5. Petr Valenta (ČMSJ) 327,26 bodu; 6. David Dranko (KVZ Shadows Tachov) 318,42 bodu; 7. Roman Kynkal (KVZ Tachov) 303,97 bodu; 8. Pavel Horváth (KVZ Tachov) 294,29 bodu; 9. Miroslava Marešová (KVZ Kladno) 288,97 bodu; 10. Andrea Husová (ner.) 286,10 bodu; atd.

2. kolo (22 účastníků):
1. Michal Nekolný (SBTS Beroun) 352,11 bodu; 2. Josef Kočí (SSK Arnika Tachov) 349,58 bodu; 3. Miroslav Plaňanský (KVZ Shadows Tachov) 341,66 bodu; 4. Roman Kynkal (KVZ Tachov) 323,95 bodu; 5. David Dranko (KVZ Shadows Tachov) 314,57 bodu; 6. Karel Šmíd (ČMSJ) 310,21 bodu; 7. Radek Tichý (KVZ Tachov) 310,05 bodu; 8. Vendula Karšňáková (ner.) 309,16 bodu; 9. Rudolf Čermák (Mýť) 291,86 bodu; 10. Pavel Horváth (KVZ Tachov) 276,96 bodu; atd.

3. kolo (19 účastníků):
1. Zdeněk Vait ml. (KVZ Kladno) 375,47 bodu; 2. Josef Kočí (SSK Arnika Tachov) 338,26 bodu; 3. Miroslav Plaňanský (KVZ Shadows Tachov) 329,16 bodu; 4. Petr Valenta (ČMSJ) 317,96 bodu; 5. Vendula Karšňáková (ner.) 317,22 bodu; 6. David Dranko (KVZ Shadows Tachov) 314,52 bodu; 7. Pavel Horváth (KVZ Tachov) 287,82 bodu; 8. Ladislav Čurka (KVZ Tachov) 286,07 bodu; 9. Andrea Husová (ner.) 273,23 bodu; 10. Zdeněk Vait st. (KVZ Kladno) 272,40 bodu; atd.

4. kolo (ZRUŠENO).
5. kolo (14 účastníků):

1. Václav Čáp (SBTS Beroun) 335,38 bodu; 2. Petra Němcová (SBTS Beroun) 321,59 bodu; 3. Juraj Gomolák (KVZ Tachov) 316,28 bodu; 4. David Dranko (KVZ Shadows Tachov) 310,40 bodu; 5. Marcel Svoboda (KVZ Tachov) 308,27 bodu; 6. Roman Houžvička (KVZ Tachov) 293,09 bodu; 7. Eva Hýblová (KVZ Tachov) 284,48 bodu; 8. Andrea Husová (ner.) 271,50 bodu; 9. Roman Kynkal (KVZ Tachov) 268,53 bodu; 10. Pavel Horváth (KVZ Tachov) 259,75 bodu; atd.

6. kolo (9 účastníků):
1. David Dranko (KVZ Shadows Tachov) 330,77 bodu; 2. Josef Kočí (SSK Arnika Tachov) 313,29 bodu; 3. Václav Čáp (KVZ Králův Dvůr) 302,05 bodu; 4.Roman Kynkal (KVZ Tachov) 292,52 bodu; 5. Ladislav Čurka (KVZ Tachov) 286,00 bodu; 6. Jan Vojta (SSKP Stříbro) 282,56 bodu; 7. Roman Houžvička (KVZ Tachov) 259,00 bodu; 8. Pavel Horváth (KVZ Tachov) 256,26 bodu; 9. Eva Hýblová (KVZ Tachov) 198,76 bodu.

7. kolo (16 účastníků):
1. Juraj Gomolák (KVZ Tachov) 345,52 bodu; 2. Václav Čáp (KVZ Králův Dvůr) 345,08 bodu; 3. David Dranko (KVZ Shadows Tachov) 323,91 bodu; 4. Petra Němcová (SBTS Beroun) 314,34 bodu; 5. Marcel Svoboda (KVZ Tachov) 311,40 bodu; 6. Miroslav Plaňanský (KVZ Shadows Tachov) 296,79 bodu; 7. Pavel Horváth (KVZ Tachov) 294,84 bodu; 8. Roman Kynkal (KVZ Tachov) 293,64 bodu; 9. Roman Houžvička (KVZ Tachov) 291,48 bodu; 10. Jakub Kroll (ner.) 250,54 bodu; atd.

CELKOVÉ POŘADÍ 2020:
1. Václav Čáp (KVZ Králův Dvůr) 1338,48 bodu
2. David Dranko (KVZ Shadows Tachov) 1287,67 bodu
3. Roman Kynkal (KVZ Tachov) 1214,08 bodu
4. Marcel Svoboda (KVZ Tachov) 1160,57 bodu
5. Pavel Horváth (KVZ Tachov) 1153,91 bodu
6. Vendula Karšňáková (neregistrovaná) 1123,85 bodu
7. Roman Houžvička (KVZ Tachov) 1107,84 bodu
8. Jakub Kroll (neregistrovaný) 1074,04 bodu
9. Eva Hýblová (KVZ Tachov) 952,86 bodu
10. Radovan Snopko (KVZ Shadows Tachov) 876,93 bodu
11. Marek Rottenborn (KVZ Tachov) 779,22 bodu

DALŠÍ POŘADÍ BEZ SPLNĚNÍ MINIMÁLNÍHO POČTU KOL:
12. Josef Kočí (SSK Arnika Tachov) 1001,13 bodu
13. Miroslav Plaňanský (KVZ Shadows Tachov) 967,61 bodu
14. Andrea Husová (neregistrovaná) 830,83 bodu
15. Ladislav Čurka (KVZ Tachov) 823,85 bodu
16. Jan Vojta (SSKP Stříbro) 757,83 bodu
17. Zdeněk Vait ml. (KVZ Kladno) 720,04 bodu
18. Michal Nekolný (SBTS Beroun) 691,65 bodu
19. Pavel Hus (IPSC Plzeň) 683,70 bodu
20. Karel Šmíd (ČMSJ) 672,73 bodu

V šestém kole ´Krušnohorce´ triumfoval David Dranko

Autor: Robert Babor
30.07.2020 Tachovský deník

David Dranko se konečně dočkal. Celkový triumf v šestém pokračování střeleckého Poháru předsedy Krušnohorské oblasti reprezentantovi klubu KVZ Shadows Tachov vyneslo prvenství ve dvou disciplínách a ve zbývajících jednou druhé a jedno třetí místo.
Druhý za ním skončil také tachovský Josef Kočí z SSK Armika a třetí příčku si vystřílel obhájce prvenství z minulého závodu Václav Čáp z KVZ Králův Dvůr.

Šestého plánovaného kola, ale kvůli jednomu koronavirem odloženému teprve pátého uskutečněného, se na tachovské střelnici zúčastnil zatím nejmenší letošní počet devíti závodníků. Přesněji osmi mužů a jedné ženy.

Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách. Ve dvou z nich se Dranko podělil o vítězství – v Mířené střelbě 135P ziskem 95 bodů s Václavem Čápem a Josefem Kočím, v Mezinárodní 50/20 nástřelem 86 bodů už pouze s Čápem. O tři body za nimi zaostal domácí Ladislav Čurka. V disciplíně Mířená střelba SČS-D1z triumfoval Čáp (105) před Kočím (95) a Drankem (89) a v závěrečné Mířené střelbě 135P Úpu-polohové oba jeho hlavní rivalové zaostali. Nejpřesnější v ní byl domácí Roman Kynkal (71,52) právě před Drankem (60,77) a Janem Vojtou z SSKP Stříbro (49,56). Kočí skončil čtvrtý (46,29) a Čáp dokonce až poslední devátý (16,05).
David Dranko se tak letos poprvé dočkal vítězství až v předposledním závodu sedmidílného střeleckého seriálu. V úvodním lednovém obsadil šesté místo z 22 startujících (vyhrál Karel Šmíd z ČMSJ), v únorovém vystřílel ve stejně početné konkurenci pátou příčku (vyhrál Michal Nekolný z SBTS Beroun), březnový mu přinesl opět šestý ´flek´ ze 17 závodníků (vyhrál Zdeněk Vait mladší z KVZ Kladno), čtvrtý květnový musel být zrušen a konečně v pátém červnovém skončil čtvrtý ze čtrnácti střelců (vyhrál již míněný Václav Čáp z KVZ Králův Dvůr).

Celkové pořadí šestého závodu ´O Pohár předsedy Krušnohorské oblasti´ v Tachově: 1. David Dranko (KVZ Shadows Tachov), 2. Josef Kočí (SSK Armika Tachov), 3. Václav Čáp (KVZ Králův Dvůr), 4. Roman Kynkal, 5. Ladislav Čurka (oba KVZ Tachov), 6. Jan Vojta (SSKP Stříbro), 7. Roman Houžvička, 8. Pavel Horváth, 9. Eva Hýblová (všichni KVZ Tachov).

Mistry ČSSR 1989 se stali Svoboda s Tribulou

Autor: Robert Babor
07.07.2020 Tachovský deník

Vítězi retro soutěže
ve střelbě za pohybu a na přesnost Mistrovství Československé socialistické republiky 1989, kterou uspořádal tachovský střelecký Klub vojáků v záloze na střelnici U Plynáren za Vilémovskou ulicí, se stali v kategorii Praporčíci a svazáci Marcel Svoboda a v kategorii Důstojníci a funkcionáři Zbyněk Tribula.
Soutěžilo ve střelbě z krátkých palných zbraní a pušek do roku výroby 1989.

V kategorii Praporčíci a svazáci změřilo síly šest mužů a z vítězství se radoval Marcel Svoboda se ziskem 337,7991 bodu. Těsně za ním skončil stříbrný Ladislav Čurka (334,1324) a bronzový stupínek obsadil už s větším odstupem Víťa Hálkov (289,6134). Další pořadí: 4. Roman Houžvička (286,0556), 5. Roman Kynkal (265,1151), 6. Miroslav Graif (79,7297). Svoboda ze čtyř disciplín vyhrál dvakrát a po jednom prvenství si připsali V. Hálkov a Čurka.

Na pomyslných stupních vítězů druhé kategorie se celkově seřadila trojice Zbyněk Tribula (342,0960), Roman Houžvička (314,8567) a Dimitrij Hálkov (278,4974). Čtvrté místo si vystřílel Miroslav Graif (RAK – 272,4627), páté Ladislav Čurka (270,8640), šesté Miroslav Graif (253,7278) a sedmý skončil Jan Vojta (117,5656). Vítězný Tribula dominoval v jedné ze čtyř disciplín, zatímco zbylé tři vyhrál Miroslav Graif a na pomyslnou bramborovou medaili ho odsunulo jen velké bodové selhání a poslední příčka při té jediné nevítězné…


Pohár senátora ovládli Hotra s Krejčím

Autor: Robert Babor
24.6.2020 Tachovský deník

Vítězi veřejné střelecké soutěže o Pohár senátora Tachovska a Chebska, kterou v sobotu uspořádal tachovský střelecký Klub vojáků v záloze na střelnici U Plynáren za Vilémovskou ulicí, se stali v kategorii PISTOL CALIBER CARBINE – PCC Tomáš Hotra a v kategorii Standard domácí Martin Krejčí.
Soutěžilo se v šesti disciplínách obranné střelby libovolným způsobem na papírové a kovové terče ve vzdálenosti od 10 do 25 metrů z velkorážné pistole. Celkem se zúčastnila necelá padesátka střelců a mezi nimi i tři ženy.

V kategorii PCC změřilo síly deset mužů a vítězně z lítého klání vzešel Tomáš Hotra před Antonínem Tesárkem a Petrem Valašíkem. Další pořadí: 4. Petr Čapek, 5. Rostislav Fiala, 6. Michal Průcha, 7. David Dranko, 8. František Musil, 9. Ladislav Blahout a 10. Ctirad Valašík.

Na pomyslných stupních vítězů se objevilo jméno Tomáše Hotry i na druhém místě kategorie Standard, v níž už si to však mezi sebou rozdalo čtyřicet soupeřů. Prvenství si vystřílel místní matador Martin Krejčí a bronzový stupínek patřil Vratislavu Loudovi. Další pořadí nejlepší desítky: 4. Jiří Matoušek, 5. David Brak, 6. Antonín Tesárek, 7. Ivan Tichý, 8. Petr Valašík, 9. Tomáš Weingartner, 10. Lukáš Fiedler, atd.
Devátý ze Standardu Tomáš Weingartner z Plzně vyhrál kategorii seniorů před Marcelem Svobodou (celkově 15.) a Jurajem Gomolákem (celkově 23.).

Mezi muži se neztratily ani tři ženy, z nichž nejpřesnější mušku měla celkově devatenáctá Alex Čurková před Simonou Dostálovou (celkově 34.) a Petrou Němcovou (39.).

Z nevyužívané budovy si udělali klubovnu

Tachov – Tak trochu bojové podmínky mají členové Klubu vojáků v záloze Tachov na střelnici ve Vilémovské ulici.
Prostory mají pronajaté od města Tachov a za každého počasí se dosud scházeli v dřevěné kůlně, kde měli uschované také veškeré zázemí. To se ale změnilo poté, co se rozhodli opravit do té doby chátrající a náletovými dřevinami zarostlou budovu, kterou až do roku 1993 využívali vojáci jako vojenskou učebnu.
Vlastními silami ji opravili a v sobotu poprvé představili veřejnosti. „Budova byla v hrozném stavu, měla propadané stropy, bez oken a všude hromada sutin. Vloni v říjnu jsme sem proto najeli s bagrem, propadlý strop jsme vybagrovali, odstranili jsme suť, udělali novou střechu, vyzdili propadlá okna, uvnitř objektu udělali nové omítky, osadili okna, dali jsme novou kuchyň, toalety, kancelář a nyní je klubovna už celkem v obyvatelném stavu,“ řekl Deníku předseda klubu Ladislav Čurka a doplnil, že v příštím roce chtějí v dalších pracích ještě pokračovat. „Čeká nás dodělání omítek a chceme také zpevnit plochu před klubovnou a postavit pergolu, kde bychom mohli v létě posedět.“
Na financování rekonstrukce se podíleli členové klubu, celková investice přišla na přibližně dvě stě tisíc korun. „Abychom mohli udělat všechno najednou, část peněz jsme řešili půjčkou a dostali jsme také sponzorský dar v podobě nových oken a dveří,“ doplnil Ladislav Čurka a dodal, že členy klubu mrzí, že nedosáhli na dotaci z Plzeňského kraje, která by jim opravu pomohla financovat. Veškeré finanční prostředky tak šly z vlastních kapes členů klubu.

Mistrovství České republiky ve střelbě v Tachově.

V sobotu 20. října 2018 se na střelnici KVZ Tachov konalo ke 100. výročí vzniku Československa Mistrovství České republiky ve střelbě z velkorážové pistole a revolveru „Setkání mistrů 2018“.
Jedná se o závod v mířené střelbě na přesnost na terče 135P, mezinárodní pistolový terč P77 (50/20) a terč SČS D1. Střelba probíhala podle pravidel SVZ ČR na tradiční vzdálenost 25 metrů vždy 5+20 ran na každý terč.
Do soutěže se z celé republiky kvalifikovalo celkem 13 střelců v kategorii pistole a 8 střelců zároveň střílelo i v kategorii revolver . Pro účast v soutěži je nutné získání nejméně 5 mistrovských tříd ze soutěží v disciplínách SVZ ČR v předchozím roku.
Mistrem republiky v kategorii velkorážná pistole se stal František Jakeš z KVZ Olomouc celkovým nástřelem 593 bodů, druhé a třetí místo obsadili Miloš Vnouček z KVZ Liberec celkovým nástřelem 585 bodů a Jan Herber z KVZ Rokytnice nad Jizerou celkovým nástřelem 578 bodů.
Mistrem republiky v kategorii revolver se stal Karel Trost z KVZ Liberec nástřelem 622 bodů, druhé a třetí místo obsadili František Jakeš z KVZ Olomouc celkovým nástřelem 612 bodů a Jan Knápek z KVZ Nový Jičín celkovým nástřelem 609 bodů.

Střelnice se otevřela veřejnosti při Branném dnu

Malé dobrodružství čekalo v sobotu všechny, kdo navštívili střelnici Klubu vojáků v záloze v Tachově.
Klub vojáků v záloze Tachov, připravili pro malé i velké Branný den. Návštěvníci mohli projít několika stanovišti a vyzkoušet si například střelbu ze vzduchovky, střelbu z luku nebo lezecké dovednosti.
„Chceme dětem nabídnout trochu jinou možnost trávení volného času. Nahrazujeme vlastně brannou výchovu, která se dříve učila ve školách a dneska se s ní děti nesetkají. Tady si mohou vyzkoušet zastřílet bezpečně ze vzduchovky pod dohledem,“ řekl Deníku předseda klubu Ladislav Čurka a doplnil, že Branný den pořádají už pátým rokem a pokaždé se ho snaží něčím novým ozvláštnit.
„Závěrem dnešní akce si všichni návštěvníci mohli vyzkoušet střelbu ze Útočné pušky „Samopalu vz.58“ doplnil.
Možnost zastřílet si využila také devítiletá Julie Malánová. „Mě se moc líbí střílení. Trefila jsem se dvacetkrát a jednoho panáčka jsem dokonce sestřelila,“ usmála se malá střelkyně a hned dodala, že na kroužek by chodit nemohla, protože už jich má během týdne hodně. Dalším malým střelcem byl i šestiletý Tobias Záveský. „Moc se mi to líbí, dělá to ale velké rány,“ popsal budoucí prvňáček.
Kromě střílení bylo pro děti připraveno i několik dalších stanovišť. Lesní správa Přimda pro ně připravila ukázky stromů, lesních živočichů a prohlédnout si mohli také největšího škůdce lesů kůrovce. U stanoviště Českého červeného kříže si zase návštěvníci mohli vyzkoušet resuscitaci na plastové maketě. Svoji činnost prezentovala také Policie ČR, městská policie a hasiči.
Závěrem každý dostal účastnický diplom, drobné upomínkové předměty a špekáčka, kterého si mohl opéct na rozdělaném ohni.

Střelecká soutěž Poznaň 2016

19. listopadu 2016 se na pozvání vedení WSAR zúčastnila delegace SVZ ČR ve složení Milan Bosák, Dimitrij Hálkov, Svatopluk Senevič mezinárodní střelecké soutěže „Svátek získání nezávislosti“  v Poznani.  Z České republiky se dále zúčastnilo družstvo KVZ Tachov „B“ ve složení  Juraj Gomolák, Sunny Tichá, Radek Tichý. Soutěž se konala na kryté střelnici Magnum v centru Poznaně. Soutěžilo se střelbě z pistole, samopalu, útočné pušky a v hodu granátem na cíl. V disciplině pistole obsadili  Svatopluk  Senevič a Milan Bosák  první a druhé místo.

Družstvo KVZ Tachov  získalo první místo v kategorii zahraničních družstev a druhé místo v absolutním pořadí družstev. Soutěže se kromě domácích zúčastnila reprezentace České republiky, Spolkové republiky Německo, Spolkové republiky Rakousko a Ruska (Kaliningrad).

Zajímavým zážitkem byla účast žáků středních škol z Poznaně. Ti v rámci soutěže plnili zápočtové střelby z malorážových zbraní na závěr cyklu branné přípravy mládeže na školách a skládali závěrečné testy. Zdá se, že brannou přípravu obyvatel berou v Polsku opravdu vážně. Za rozvoj spolupráce mezi oběma svazy byla vedením WSAR předsedovi SVZ ČR a předsedovi KVZ Tachov udělena bronzová medaile WSAR. Česká družstva uctila památku bývalého předsedy WSAR Edwarda Kusziaka  položením  věnce a plakety  SVZ ČR  na jeho hrob na poznaňském hřbitově. Spolu s námi se této pietní akce zúčastnila i dvě družstva ze SRN.

 

Pohár senátora putuje do Františkových Lázní.

Střelecká soutěž O Pohár senátora Miroslava Nenutila se uskutečnila na střelnici U Plynáren v Tachově. Vyhrál ji střelec z Františkových Lázní. Střelci soutěžili v palbě z velkorážné pistole na soustavu kovových a papírových terčů. „Zúčastnilo se celkem dvaatřicet soutěžících z celých západních Čech. Byli tu závodníci nejen z Tachovska, ale například také z Plzně, Chebu, Sokolova, Prahy a řady dalších měst,” informoval Deník ředitel závodu Juraj Gomolák. Tomáš Hotra z Františkových Lázní vyhrál soutěž už potřetí za sebou, a tak se putovní pohár stal jeho majetkem. Druhý skončil Jiří Polívka z Holýšova a třetí místo si vystřílel Erik Hendrik z Plané. „Panu senátorovi bych rád poděkoval za podporu sportovní střelby i sportu v našem městě,” řekl Deníku Gomolák.

 

Střelnice otevřela veřejnosti

Tachov – Den otevřených dveří uspořádal v sobotu odpoledne Klub vojáků v záloze Tachov na střelnici U Plynáren v Tachově.
„Návštěvníkům jsme střelnici ukázali a nabízeli jsme jim možnost zastřílet si nejen z airsoftových zbraní, ale také ze skutečných palných zbraní,” uvedl za organizátory Juraj Gomolák.
Lidé si na střelnici mohli v sobotu bezplatně zapůjčit malorážné pistole i pušky různých výrobců, vyzkoušeli si paintballové zbraně, airsoftové i luky. Platili pouze munici. Na bezpečnost dohlíželi školení instruktoři.

 

Pohár senátora Nenutila obhájil Tomáš Hotra

Tachov – Druhý ročník střeleckých závodů O pohár senátora Miroslava Nenutila se v sobotu uskutečnil v Tachově.  Na střelnici se sešlo celkem jednatřicet závodníků. „V této soutěži se používají krátké kulové zbraně,” uvedl Juraj Gomolák, organizátor soutěže. „Při tomto závodě je úkolem soutěžících zasáhnout jednotlivé terče a vyhnout se zasažení terčů představujících osoby. Střelec musí řešit praktické situace,” pokračoval pořadatel.
Závod probíhal tříkolově, střílelo se na papírové i kovové terče. „Střílí se za chůze, je to v podstatě simulace obranné střelby,” uvedl Gomolák. Třicet jedna závodníků pocházelo celého Plzeňského kraje. „Máme tady ale i účastníky z Prahy i Karlových Varů, nebo Chebu,” dodal Gomolák. „Pohár je putovní, kdo jej vyhraje třikrát po sobě, získá jej natrvalo,” uvedl Jiří Nenutil,” jeden z účastníků soutěže. „Závod se řídí podle regulí pravidel řádné soutěže,” pokračoval Nenutil
Vítězství z loňského ročníku obhajoval Tomáš Hotra z Chebu. To se mu také letos povedlo. Druhou příčku obsadil Pavel Martínek z Plzně. „Závodu se může zúčastnit kdokoli, i ten, kdo nevlastní zbrojní průkaz. Stačí jen zaplatit startovné a poplatek za náboje,” dodal na závěr organizátor soutěže Juraj Gomolák.