Psali o nás

Mistry ČSSR 1989 se stali Svoboda s Tribulou

Autor: Robert Babor
07.07.2020 Tachovský deník

Vítězi retro soutěže
ve střelbě za pohybu a na přesnost Mistrovství Československé socialistické republiky 1989, kterou uspořádal tachovský střelecký Klub vojáků v záloze na střelnici U Plynáren za Vilémovskou ulicí, se stali v kategorii Praporčíci a svazáci Marcel Svoboda a v kategorii Důstojníci a funkcionáři Zbyněk Tribula.
Soutěžilo ve střelbě z krátkých palných zbraní a pušek do roku výroby 1989.

V kategorii Praporčíci a svazáci změřilo síly šest mužů a z vítězství se radoval Marcel Svoboda se ziskem 337,7991 bodu. Těsně za ním skončil stříbrný Ladislav Čurka (334,1324) a bronzový stupínek obsadil už s větším odstupem Víťa Hálkov (289,6134). Další pořadí: 4. Roman Houžvička (286,0556), 5. Roman Kynkal (265,1151), 6. Miroslav Graif (79,7297). Svoboda ze čtyř disciplín vyhrál dvakrát a po jednom prvenství si připsali V. Hálkov a Čurka.

Na pomyslných stupních vítězů druhé kategorie se celkově seřadila trojice Zbyněk Tribula (342,0960), Roman Houžvička (314,8567) a Dimitrij Hálkov (278,4974). Čtvrté místo si vystřílel Miroslav Graif (RAK – 272,4627), páté Ladislav Čurka (270,8640), šesté Miroslav Graif (253,7278) a sedmý skončil Jan Vojta (117,5656). Vítězný Tribula dominoval v jedné ze čtyř disciplín, zatímco zbylé tři vyhrál Miroslav Graif a na pomyslnou bramborovou medaili ho odsunulo jen velké bodové selhání a poslední příčka při té jediné nevítězné…


Pohár senátora ovládli Hotra s Krejčím

Autor: Robert Babor
24.6.2020 Tachovský deník

Vítězi veřejné střelecké soutěže o Pohár senátora Tachovska a Chebska, kterou v sobotu uspořádal tachovský střelecký Klub vojáků v záloze na střelnici U Plynáren za Vilémovskou ulicí, se stali v kategorii PISTOL CALIBER CARBINE – PCC Tomáš Hotra a v kategorii Standard domácí Martin Krejčí.
Soutěžilo se v šesti disciplínách obranné střelby libovolným způsobem na papírové a kovové terče ve vzdálenosti od 10 do 25 metrů z velkorážné pistole. Celkem se zúčastnila necelá padesátka střelců a mezi nimi i tři ženy.

V kategorii PCC změřilo síly deset mužů a vítězně z lítého klání vzešel Tomáš Hotra před Antonínem Tesárkem a Petrem Valašíkem. Další pořadí: 4. Petr Čapek, 5. Rostislav Fiala, 6. Michal Průcha, 7. David Dranko, 8. František Musil, 9. Ladislav Blahout a 10. Ctirad Valašík.

Na pomyslných stupních vítězů se objevilo jméno Tomáše Hotry i na druhém místě kategorie Standard, v níž už si to však mezi sebou rozdalo čtyřicet soupeřů. Prvenství si vystřílel místní matador Martin Krejčí a bronzový stupínek patřil Vratislavu Loudovi. Další pořadí nejlepší desítky: 4. Jiří Matoušek, 5. David Brak, 6. Antonín Tesárek, 7. Ivan Tichý, 8. Petr Valašík, 9. Tomáš Weingartner, 10. Lukáš Fiedler, atd.
Devátý ze Standardu Tomáš Weingartner z Plzně vyhrál kategorii seniorů před Marcelem Svobodou (celkově 15.) a Jurajem Gomolákem (celkově 23.).

Mezi muži se neztratily ani tři ženy, z nichž nejpřesnější mušku měla celkově devatenáctá Alex Čurková před Simonou Dostálovou (celkově 34.) a Petrou Němcovou (39.).

Z nevyužívané budovy si udělali klubovnu

Tachov – Tak trochu bojové podmínky mají členové Klubu vojáků v záloze Tachov na střelnici ve Vilémovské ulici.
Prostory mají pronajaté od města Tachov a za každého počasí se dosud scházeli v dřevěné kůlně, kde měli uschované také veškeré zázemí. To se ale změnilo poté, co se rozhodli opravit do té doby chátrající a náletovými dřevinami zarostlou budovu, kterou až do roku 1993 využívali vojáci jako vojenskou učebnu.
Vlastními silami ji opravili a v sobotu poprvé představili veřejnosti. „Budova byla v hrozném stavu, měla propadané stropy, bez oken a všude hromada sutin. Vloni v říjnu jsme sem proto najeli s bagrem, propadlý strop jsme vybagrovali, odstranili jsme suť, udělali novou střechu, vyzdili propadlá okna, uvnitř objektu udělali nové omítky, osadili okna, dali jsme novou kuchyň, toalety, kancelář a nyní je klubovna už celkem v obyvatelném stavu,“ řekl Deníku předseda klubu Ladislav Čurka a doplnil, že v příštím roce chtějí v dalších pracích ještě pokračovat. „Čeká nás dodělání omítek a chceme také zpevnit plochu před klubovnou a postavit pergolu, kde bychom mohli v létě posedět.“
Na financování rekonstrukce se podíleli členové klubu, celková investice přišla na přibližně dvě stě tisíc korun. „Abychom mohli udělat všechno najednou, část peněz jsme řešili půjčkou a dostali jsme také sponzorský dar v podobě nových oken a dveří,“ doplnil Ladislav Čurka a dodal, že členy klubu mrzí, že nedosáhli na dotaci z Plzeňského kraje, která by jim opravu pomohla financovat. Veškeré finanční prostředky tak šly z vlastních kapes členů klubu.

Mistrovství České republiky ve střelbě v Tachově.

V sobotu 20. října 2018 se na střelnici KVZ Tachov konalo ke 100. výročí vzniku Československa Mistrovství České republiky ve střelbě z velkorážové pistole a revolveru „Setkání mistrů 2018“.
Jedná se o závod v mířené střelbě na přesnost na terče 135P, mezinárodní pistolový terč P77 (50/20) a terč SČS D1. Střelba probíhala podle pravidel SVZ ČR na tradiční vzdálenost 25 metrů vždy 5+20 ran na každý terč.
Do soutěže se z celé republiky kvalifikovalo celkem 13 střelců v kategorii pistole a 8 střelců zároveň střílelo i v kategorii revolver . Pro účast v soutěži je nutné získání nejméně 5 mistrovských tříd ze soutěží v disciplínách SVZ ČR v předchozím roku.
Mistrem republiky v kategorii velkorážná pistole se stal František Jakeš z KVZ Olomouc celkovým nástřelem 593 bodů, druhé a třetí místo obsadili Miloš Vnouček z KVZ Liberec celkovým nástřelem 585 bodů a Jan Herber z KVZ Rokytnice nad Jizerou celkovým nástřelem 578 bodů.
Mistrem republiky v kategorii revolver se stal Karel Trost z KVZ Liberec nástřelem 622 bodů, druhé a třetí místo obsadili František Jakeš z KVZ Olomouc celkovým nástřelem 612 bodů a Jan Knápek z KVZ Nový Jičín celkovým nástřelem 609 bodů.

Střelnice se otevřela veřejnosti při Branném dnu

Malé dobrodružství čekalo v sobotu všechny, kdo navštívili střelnici Klubu vojáků v záloze v Tachově.
Klub vojáků v záloze Tachov, připravili pro malé i velké Branný den. Návštěvníci mohli projít několika stanovišti a vyzkoušet si například střelbu ze vzduchovky, střelbu z luku nebo lezecké dovednosti.
„Chceme dětem nabídnout trochu jinou možnost trávení volného času. Nahrazujeme vlastně brannou výchovu, která se dříve učila ve školách a dneska se s ní děti nesetkají. Tady si mohou vyzkoušet zastřílet bezpečně ze vzduchovky pod dohledem,“ řekl Deníku předseda klubu Ladislav Čurka a doplnil, že Branný den pořádají už pátým rokem a pokaždé se ho snaží něčím novým ozvláštnit.
„Závěrem dnešní akce si všichni návštěvníci mohli vyzkoušet střelbu ze Útočné pušky „Samopalu vz.58“ doplnil.
Možnost zastřílet si využila také devítiletá Julie Malánová. „Mě se moc líbí střílení. Trefila jsem se dvacetkrát a jednoho panáčka jsem dokonce sestřelila,“ usmála se malá střelkyně a hned dodala, že na kroužek by chodit nemohla, protože už jich má během týdne hodně. Dalším malým střelcem byl i šestiletý Tobias Záveský. „Moc se mi to líbí, dělá to ale velké rány,“ popsal budoucí prvňáček.
Kromě střílení bylo pro děti připraveno i několik dalších stanovišť. Lesní správa Přimda pro ně připravila ukázky stromů, lesních živočichů a prohlédnout si mohli také největšího škůdce lesů kůrovce. U stanoviště Českého červeného kříže si zase návštěvníci mohli vyzkoušet resuscitaci na plastové maketě. Svoji činnost prezentovala také Policie ČR, městská policie a hasiči.
Závěrem každý dostal účastnický diplom, drobné upomínkové předměty a špekáčka, kterého si mohl opéct na rozdělaném ohni.

Střelecká soutěž Poznaň 2016

19. listopadu 2016 se na pozvání vedení WSAR zúčastnila delegace SVZ ČR ve složení Milan Bosák, Dimitrij Hálkov, Svatopluk Senevič mezinárodní střelecké soutěže „Svátek získání nezávislosti“  v Poznani.  Z České republiky se dále zúčastnilo družstvo KVZ Tachov „B“ ve složení  Juraj Gomolák, Sunny Tichá, Radek Tichý. Soutěž se konala na kryté střelnici Magnum v centru Poznaně. Soutěžilo se střelbě z pistole, samopalu, útočné pušky a v hodu granátem na cíl. V disciplině pistole obsadili  Svatopluk  Senevič a Milan Bosák  první a druhé místo.

Družstvo KVZ Tachov  získalo první místo v kategorii zahraničních družstev a druhé místo v absolutním pořadí družstev. Soutěže se kromě domácích zúčastnila reprezentace České republiky, Spolkové republiky Německo, Spolkové republiky Rakousko a Ruska (Kaliningrad).

Zajímavým zážitkem byla účast žáků středních škol z Poznaně. Ti v rámci soutěže plnili zápočtové střelby z malorážových zbraní na závěr cyklu branné přípravy mládeže na školách a skládali závěrečné testy. Zdá se, že brannou přípravu obyvatel berou v Polsku opravdu vážně. Za rozvoj spolupráce mezi oběma svazy byla vedením WSAR předsedovi SVZ ČR a předsedovi KVZ Tachov udělena bronzová medaile WSAR. Česká družstva uctila památku bývalého předsedy WSAR Edwarda Kusziaka  položením  věnce a plakety  SVZ ČR  na jeho hrob na poznaňském hřbitově. Spolu s námi se této pietní akce zúčastnila i dvě družstva ze SRN.

 

Pohár senátora putuje do Františkových Lázní.

Střelecká soutěž O Pohár senátora Miroslava Nenutila se uskutečnila na střelnici U Plynáren v Tachově. Vyhrál ji střelec z Františkových Lázní. Střelci soutěžili v palbě z velkorážné pistole na soustavu kovových a papírových terčů. „Zúčastnilo se celkem dvaatřicet soutěžících z celých západních Čech. Byli tu závodníci nejen z Tachovska, ale například také z Plzně, Chebu, Sokolova, Prahy a řady dalších měst,” informoval Deník ředitel závodu Juraj Gomolák. Tomáš Hotra z Františkových Lázní vyhrál soutěž už potřetí za sebou, a tak se putovní pohár stal jeho majetkem. Druhý skončil Jiří Polívka z Holýšova a třetí místo si vystřílel Erik Hendrik z Plané. „Panu senátorovi bych rád poděkoval za podporu sportovní střelby i sportu v našem městě,” řekl Deníku Gomolák.

 

Střelnice otevřela veřejnosti

Tachov – Den otevřených dveří uspořádal v sobotu odpoledne Klub vojáků v záloze Tachov na střelnici U Plynáren v Tachově.
„Návštěvníkům jsme střelnici ukázali a nabízeli jsme jim možnost zastřílet si nejen z airsoftových zbraní, ale také ze skutečných palných zbraní,” uvedl za organizátory Juraj Gomolák.
Lidé si na střelnici mohli v sobotu bezplatně zapůjčit malorážné pistole i pušky různých výrobců, vyzkoušeli si paintballové zbraně, airsoftové i luky. Platili pouze munici. Na bezpečnost dohlíželi školení instruktoři.

 

Pohár senátora Nenutila obhájil Tomáš Hotra

Tachov – Druhý ročník střeleckých závodů O pohár senátora Miroslava Nenutila se v sobotu uskutečnil v Tachově.  Na střelnici se sešlo celkem jednatřicet závodníků. „V této soutěži se používají krátké kulové zbraně,” uvedl Juraj Gomolák, organizátor soutěže. „Při tomto závodě je úkolem soutěžících zasáhnout jednotlivé terče a vyhnout se zasažení terčů představujících osoby. Střelec musí řešit praktické situace,” pokračoval pořadatel.
Závod probíhal tříkolově, střílelo se na papírové i kovové terče. „Střílí se za chůze, je to v podstatě simulace obranné střelby,” uvedl Gomolák. Třicet jedna závodníků pocházelo celého Plzeňského kraje. „Máme tady ale i účastníky z Prahy i Karlových Varů, nebo Chebu,” dodal Gomolák. „Pohár je putovní, kdo jej vyhraje třikrát po sobě, získá jej natrvalo,” uvedl Jiří Nenutil,” jeden z účastníků soutěže. „Závod se řídí podle regulí pravidel řádné soutěže,” pokračoval Nenutil
Vítězství z loňského ročníku obhajoval Tomáš Hotra z Chebu. To se mu také letos povedlo. Druhou příčku obsadil Pavel Martínek z Plzně. „Závodu se může zúčastnit kdokoli, i ten, kdo nevlastní zbrojní průkaz. Stačí jen zaplatit startovné a poplatek za náboje,” dodal na závěr organizátor soutěže Juraj Gomolák.